Zapachy w biblii

W Księdze Psalmów 45:7-8, Księdze Przysłów 27:9, Księdze Izajasza 61:3 i Liście do Hebrajczyków 1:9 czytamy o „olejku radości” lub „zadowolenia” i jak oleje „radują serce”.

Olejki eteryczne są również określane w Biblii jako „perfumy”, „zapachy”, „mazidła”, „aromaty”oraz „słodkie zapachy”. Kadzidło jest wspomniane 68 razy w Biblii. 54 razy z tego to frankincense (kadzidło – żywica olibanowa), myrrh (mirra), galbanum i onycha (styrak). Olejki z Biblii są wyjątkowe, dlatego że służą na wszystkich poziomach: duchowym, emocjonalnym i fizycznym.

    12 podstawowych olejków w Biblii jest wymienionych poniżej w porządku od najczęściej wspominanych:

    Mirra – 156 razy

    Starożytne zastosowanie mirry:

    matki w ciąży namaszczały się aby ochronić się przed infekcjami i aby mieć dobre samopoczucie. Wierzyły również, że ochroni to ich dzieci przed klątwą pokoleń (Księga Wyjścia 20: 5, 34: 7; Księga Liczb 14: 18; Księga Powtórzonego Prawa 5: 9). Dyfuzowany i wdychany w czasie pracy redukował lęk, niepokój i umacniał spokój, a masowany w krocze ułatwiał rozciąganie. Używany po porodzie aby zapobiec lub usunąć rozstępy. Czasami wcierany w pępowinę noworodków, aby chronić pępek przed infekcją, co symbolizowało odcięcie klątwy pokoleń odziedziczonej po przodkach. Być może z powodu wszystkich tych zastosować przyniesiono mirrę Marii i malutkiemu Jezusowi. Używany również w starożytnych czasach w chorobach skóry, higienie jamy ustnej, balsamowaniu i jako odstraszacz owadów. Egipcjanie nosili stożki tłuszczu na głowach zawierające mirrę, które się topiły w słońcu pustyni i utrzymywały ich ciała skąpane w mirze i innych olejkach. Mirra była zawsze popularnym olejkiem bazowym, od czasów starożytnych do dzisiaj, przedłuża żywotność zapachu innych olejków. Tym samym był mieszany z wieloma perfumami i maściami w czasach biblijnych. W  Piśmie Świętym słowo oznaczające mirra, „muron”, często było tłumaczone jako „maść”, bez zdradzania czy w jej skład wchodził faktycznie mirra.

    Współczesne zastosowanie mirry:

    antyseptyczny, równoważy pracę tarczycy i systemu wydzielania dokrewnego, wspiera system odpornościowy. Zapalenie oskrzeli, biegunka, pleśniawki u dzieci, grzybica pochwy, stóp, skóry głowy, wirusowe zapalenie wątroby, popękana skóra, zmarszczki. Przynosi emocjonalną ulgę. Półtoraterpeny przeprogramowują nieprawidłowe informacje zapisane w DNA na poziomie komórkowym, tym samym przynosząc całkowite wyleczenie. Jak w czasach starożytnych, mirt jest wciąż używany jako baza do przedłużania innych zapachów. Jest używany w wielu perfumach jak Alliage (Este Lauder), Matchbelli (Matchbelli) i LeSport (St. Laurent), które także zawierają sandalwood. (Zobacz Rozdział 10 po więcej informacji).

    Sposób użycia: miejscowo, doustnie

    Olibanum (kadzidło frankońskie) – 81 razy

    Starożytne zastosowanie olibanum:

    święty olej używany do namaszczania, lek na wszystko, używany do wzmocnienia medytacji i podniesienia duchowej świadomości, asystował w procesie umierania, używany do balsamowania i perfumowania. Frankincense był używany do namaszczania nowonarodzonych synów króli i kapłanów, może dlatego też został przyniesiony Jezusowi. Frankincense składa się w większości z monoterpen i jako olej namaszczający umacnia w nas obraz Boga. (Księga Rodzaju 1: 26).

    Współczesne zastosowanie olibanum:

    monoterpeny przeprogramowują pamięć komórkową, tym samym przynoszą całkowite wyleczenie; pomaga utrzymać prawidłową odnowę komórkową; rak, depresja, alergie, bóle głowy, zapalenie oskrzeli, opryszczka, zapalenie migdałków (angina), tyfus, kurzajki, uszkodzenia mózgu, rozległe obrażenia głowy, pobudza produkcje białych krwinek (komórek obronnych), środek wykrztuśny. Używany w powszechnie znanych perfumach: Old Spice (Shulton), Cinnabar i Youth Dew (Estee Lauder).

    Sposób użycia: dyfuzować, miejscowo, doustnie, w kadzidle

    Drzewo cedrowe – 70 razy

    Starożytne zastosowanie drzewa cedrowego:

    oczyszczanie trądu, oczyszczanie rytualne po dotknięciu zmarłego lub innej rzeczy uważanej za „nieczystą”, rytualne oczyszczenie ze złych duchów, kosmetologia, balsamowanie, problemy skórne, wiele lekarstw, efekt uspokajający. Jest to prawdopodobnie jeden z pierwszych i najstarszych destylowanych olejków w Chinach, Sumerii i Egipcie, gdzie używano olejku Cedarwood do balsamowania, dezynfekcji, higieny i innych celów ponad 5000 lat temu.

    Współczesne zastosowanie drzewa cedrowego:

    Odstrasza owady, wypadanie włosów, gruźlica, zapalenie oskrzeli, rzeżączka, choroby skórne (trądzik, łuszczyca). Cedarwood jest najbogatszym w półtoraterpeny ze znanych olejków (98%), które mogą przeprogramować nieprawidłowe informacje i dostarczać tlen do komórek. Wspomaga głęboki sen (stymuluje melatoninę), uwalnia emocje, przynosi jasność umysłu.

    Sposób użycia: dyfuzować, miejscowo, doustnie, w kadzidle

    Cynamonowiec wonny (cassia) – 68 razy

    Zastosowanie starożytne cynamonowca:

    Składnik świętego oleju do namaszczania Mojżesza.

    Współczesne zastosowanie cynamonowca:

    Buduje system immunologiczny i wspomaga naturalne zdolności obronne organizmu.

    Sposób użycia: dyfuzować, miejscowo, doustnie, w kadzidle

    Galbanum – 55 razy

    Starożytne zastosowanie:

    święty olej używany do namaszczania, wiele lekarstw, perfumy, podnoszący na duchu jednocześnie wzmagający uczucie silnego stąpania po ziemi, przeciw bólowy, przeciw spazmowy i skurczowy, moczopędny.

    Współczesne zastosowanie:

    wrzody, trądzik, astma, chroniczny kaszel, skurcze, niestrawność, bóle mięśni, tkanka bliznowata, zmarszczki, rany, równoważący emocjonalnie. Monoterpeny przeprogramowują pamięć komórkową, jednocześnie przynosząc całkowite wyleczenie. Kumaryny to antyseptyczne fenole, które mają zapach ziemi jak świeżo skoszone siano lub trawa.

    Sposób użycia: miejscowo, doustnie.

    Żywica benzoesowa (onycha, styraks) – 55 razy

    Starożytne zastosowanie:

    perfumy, mieszany w świętych olejach do namaszczania, przynoszący ulgę, pocieszenie i podnoszący na duchu, maść na leczenie ran skóry. Używany jako olej bazowy.

    Współczesne zastosowanie:

    stymuluje wydalanie nerek, używany przy kolkach, wzdęciach, zaparciach, może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi. Wdychany przy zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniach, kaszlu i bólu gardła. Łagodzący, używany przy zapaleniu skóry i ranach. Uwalnia od stresu, kiedy jest używany w czasie masażu.

    Sposób użycia: wdychanie, do masażu, miejscowo, opatrywanie ran.

    Nard (jatamansi) – 17 razy

    Starożytne zastosowanie:

    perfumy, lekarstwa, tonik do skóry, poprawiający nastrój, redukujący niepokój. Jeden z ostatnich olejków, jakie otrzymał Jezus przed aresztowaniem i zaprowadzeniem na krzyż, być może aby pomóc mu w czekających go zadaniach. Leczy tkankę bliznowatą.

    Współczesne zastosowanie:

    alergie, migreny, mdłości, wspomaga układ krążenia, częstoskurcz , rozluźnia, łagodzi , uspokaja emocjonalnie. Podnosi nastrój.

    Sposób użycia: nakładać na podbrzusze, miejscowo, wdychać, na stopy, na głowę.

    Hyzop – 12 razy

    Starożytne zastosowanie:

    oczyszczanie duchowe, pomoc w skupieniu myśli w czasie medytacji, oczyszczenie z grzechu, uzależnień i niszczących przyzwyczajeń; wiele lekarstw, przynosił ulgę w oddychaniu, zmniejszał przekrwienie, odstraszał złe duchy (w czasie Paschy, Izraelici znaczyli progi domów gałęzią hyzop, uwalniając jego aromatyczne olejki, razem z krwią owcy, jako ochronę przed Aniołem śmierci.) W czasie ostatnich chwil na krzyżu, Jezusowi oferowano gąbkę nasączoną kwaśnym winem razem z gałęzią hyzopu. Dlaczego hyzop? Ukrzyżowanie to śmierć przez uduszenie, kiedy płuca powoli wypełniają się płynem. Wdychanie zapachu hyzop mogło być oferowane przez kobiety z litości, umierającym na krzyżu, ułatwiając oddychanie i przynosząc ulgę fizyczną jak i emocjonalną.

    Współczesne zastosowanie:

    monoterpeny przeprogramowują niewłaściwe informacje zapisane w DNA i tym samym przynoszą całkowite wyzdrowienie na poziomie komórkowym. Hyzop przynosi ulgę w stanach niepokoju, artretyźmie, astmie, infekcjach dróg oddechowych, parasites, bólu gardła, skaleczeniach i ranach. Spala tłuszcz, zwiększa pocenie się, odtruwa i równoważy emocjonalnie. Lamiaceae to ta sama rodzina roślin, z której pochodzi wiele innych olejków: bazylia, majeranek, oregano, tymianek i mięta pieprzowa.

    Sposób użycia: dyfuzować, miejscowo, doustnie.

    Drzewo sandałowe (w czasach biblijnych aloes) – 5 razy

    Starożytne zastosowanie:

    pomagał w medytacji, afrodyzjak, balsamowanie.

    Współczesne zastosowanie:

    Sandalwood jest czwartym z kolei pod względem zawartości półtoraterpenów ze wszystkich olejków (90%). Półtoraterpeny przeprogramowują niewłaściwe informacje i przenoszą tlen na poziomie komórkowym. Używany do pielęgnacji skóry, wspomaga głęboki sen (stymuluje wydzielanie melatoniny); wspomaga kobiecy system rozrodczy i układ wydzielania dokrewnego; stosowany przy infekcjach układu moczowego.

    Sposób użycia: dyfuzować, miejscowo, doustnie, palić w kadzidle.

    Mirt – 6 razy

    Starożytne zastosowanie:

    ceremonie religijne, oczyszczanie z rytualnych zanieczyszczeń.

    Współczesne zastosowanie:

    równoważenie pracy tarczycy i ogólnie hormonów, łagodzenie układu oddechowego, udrażnia górne drogi oddechowe, infekcje zatok, gruźlica, przeziębienia, grypa, kaszel, zapalenie oskrzeli, astma,
    choroby skóry: trądzik, łuszczyca, pryszcze, siniaki.

    Sposób użycia:wdychanie, wcieranie w klatkę piersiową, dyfuzowanie

    Cyprys – 5 razy

    Starożytne zastosowanie:

    artretyzm, zapalenie krtani, redukuje blizny na skórze, skurcze. Olejek cyprysowy jest wspomniany z tablicach babilońskich datowanych na 1800 lat p.n.e.

    Współczesne zastosowanie:

    wspomaga układ krążenie (zwiększa krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne, kontroluje wylewy krwi i krwawienie z nosa, przynosi ulgę przy bólach w klatce piersiowej), korzyści emocjonalne: łagodzi uczucie straty, przynosi uczucie bezpieczeństwa i mocnego stąpanie po ziemi; pomaga w czasie menstruacji i menopauzy. Monoterpeny przeprogramowują pamięć komórkową wprowadzając właściwe informacje, tym samym programując całkowite wyzdrowienie na poziomie komórkowym. Olejek cyprysowy również wspomaga produkcję leukocytów (białych ciałek krwi), które wzmacniają naturalne właściwości obronne organizmu.

    Sposób użycia:masować wzdłuż kręgosłupa, pod pachami, na stopach, sercu i klatce piersiowej.

    Czystek (labdanum, Róża szaronu, balsam z Gileadu) – 3 razy

    Starożytne zastosowanie:

    podnoszący na duchu, perfumy.

    Współczesne zastosowanie:

    antyseptyczny, wzmacniający odporność, neurotoniczny, pomocny w regularnej odnowie komórek, uspokajający nerwy. Monoterpeny przeprogramowują pamięć komórkową tym samym przynosząc całkowite uzdrowienie. Warto zauważyć, że monoterpen alfa pinen można również znaleźć w olejku z mirtu, galbanum, kadzidle frankońskim, olejku cyprysowym i nardowym. Może być podstawowym składnikiem odpowiedzialnym za zdolności wszystkich olejków do przeprogramowywania pamięci komórkowej.

    Sposób użycia: dyfuzować lub miejscowo z olejem do masażu

    Cytaty z biblii

    Ad 1 i 9 „Przybył również Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa nocą i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i owinęli je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania” J 19:39

    Ad 1,4,9 „Miłujesz sprawiedliwość, wstrętna ci nieprawość, dlatego Bóg namaścił ciebie olejkiem radości hojniej niż równych ci losem: wszystkie twoje szaty pachną mirrą i aloesem…” Ps 45:8-9

    Ad 13,11 „Narąbał sobie drewna cedrowego, wziął drewna cyprysowego i dębowego – a upatrzył je sobie między drzewami w lesie -zasadził jesion, któremu ulewa zapewnia wzrost” Iz 44:14

    Ad 8 „Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie,a nad śnieg wybieleję.” Ps 51,9

    Ad 1,4,9 „Łoże swe mirrą skropiłam, aloesem i cynamonem…” Prz 7:17

    Ad 10 „Idźcie w góry i przynieście gałęzi oliwnych, gałęzi sosnowych, gałęzi mirtowych, gałęzi palmowych i gałęzi innych drzew liściastych, aby zgodnie z przepisem postawić szałasy” Neh 8:15

    Ad 1,4 „I tak powiedział Pan do Mojżesza: Weź sobie najlepsze wonności:pięćset syklów obficie płynącej mirry, połowę z tego, to jest dwieście pięćdziesiąt syklów wonnego cynamonu, i tyleż, to jest dwieście pięćdziesiąt syklów wonnej trzciny, wreszcie pięćset syklów kasji, według wagi z przybytku, oraz jeden hin oliwy z oliwek. I uczynisz z tego święty olej do namaszczania.”
    Wyj 30:22-25

    Ad 2,5 „I znów powiedział Pan do Mojżesza: Weź sobie wonności: żywicę pachnącą, muszelki i galbanum pachnące, i czyste kadzidło, niech będą w równej ilości. Mieszając je, uczynisz z tego kadzidło wonne – zrobione tak, jak się robi wonności posolone, czyste, święte. Zetrzesz na proszek jego części i położysz przed Świadectwem w Namiocie spotkania, gdzie Ja będę spotykał się z tobą, i będzie to dla was rzecz bardzo święta.” Wyj 30:34-36

    Ad 8 „Aby dokonać oczyszczenia mąż czysty weźmie hizop, zanurzy w wodzie i pokropi namiot, oraz wszystkie sprzęty i wszystkich, którzy się tam znajdują, wreszcie tego, który dotknął kości zabitego albo zmarłego lub też grobu” Lb 19 18-19

    Ad 3,11 „Zaiste piękny jesteś miły mój, o jakże uroczy!Łoże nasze z zieleni,. Belkami domu naszego są cedry, a cyprysy ścianami.” Pnp 1:16-17

    Ad 12 „Ujrzeli z dale idących z Gileadu kupców izmaelskich, których wielbłądy niosły wonne korzenie, żywicę (labdanum) i olejki pachnące: ciągnęli oni, wioząc to do Egiptu.” Rdz 37:25

    Ad 10,11 „Zamiast cierni wyrosną cyprysy, zamiast pokrzyw wyrosną mirty. I będzie to Panu na chwałę, jako znak wieczysty, niezniszczalny!” Iz 55:13

    Ad 7 „Gdy król wśród biesiadników przebywa, nard mój rozsiewa woń swoją” PnP 1:12

    Ad 7 „Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku.”

    Ad 12 „Jam Róża Szaronu, lilia dolin.” PnP 2:1

    UNIKALNE WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE OLEJKÓW BIBLIJNYCH

    Olejki biblijne zawierają głównie trzy grupy składników: półtoraterpeny, monoterpeny i fenylopropanoidy. Jest ponad 10,000 rodzajów półtoraterpenów, ponad 2,000 rodzajów monoterpenów i setki fenypropanoidów. Fenylopropanoidy są antyseptyczne i oczyszczają ściany receptorów.

    Półtoraterpeny natleniają, poprawiają nastrój i przeprogramowują źle zapisane informacje w DNA. Monoterpeny są nieprzyjazne dla drobnoustrojów i przeprogramowują komórki z właściwymi informacjami. Półtoraterpeny można znaleźć w: olejku z drzewa cedrowego 98%, nard 93%, drzewo sandałowe 90%, mirra 62%, galbanum 30%, cypr 25%, hyzop 20%, mirt 9%, kadzidło 8%. Jeśli chodzi o monoterpeny, główna to alfa pinen znaleziony w: czystek 50%, galbanum 45%, kadzidło 40%, cypr 28%, mirt 25%, nard 2%.

    Półtoraterpeny i alfa pinen podnoszą na duchu jak również ich właściwości utleniające tworzą środowisko uniemożliwiające przeżycie komórek rakowych. Wspomagają one także bardzo efektywnie system immunologiczny i wzmacniają naturalne zdolności obronne organizmu.

    Fenyle można znaleźć w: cynamonowiec, galbanum, styrak i nard. Fenole oczyszczają ściany receptorów komórkowych i przynoszą równowagę hormonalną oraz właściwe funkcje organizmu. Współczesne badania wykazały, że cynamon jest skuteczny w zwalczaniu niektórych bakterii, podobnie jak antybiotyki Penicylina i Ampicylina. (Drugie wydanie EODR, str. 411). Monoterpeny i Kamfeny znalezione w galbanum i czystku są wirusobójcze, mogą oczyszczać układ krążenia i ściany receptorów.